Proces

The sterilization process | Euronda Pro System

Proces sterylizacji w gabinecie lekarskim i stomatologicznym

Sterylizacja narzędzi chirurgicznych jest procesem wieloetapowym, a jej powodzenie zależy od prawidłowego wykonania każdego etapu, od przyjęcia narzędzi po ich przechowywanie. Dzięki linii Pro System możliwe jest zastosowanie zaawansowanego, skutecznego, wydajnego i powtarzalnego protokołu sterylizacji, który zwiększa bezpieczeństwo i optymalizuje zasoby gabinetu.

Zalety systemu Pro w procedurach sterylizacji:

• Umożliwia uproszczenie i efektywną organizację pracy na każdym etapie;
• Minimalizuje możliwość wystąpienia błędu ludzkiego;
• Redukuje potrzebny czas, zużycie i koszty;
• Daje możliwość kompletnego i skutecznego śledzenia każdego etapu, od termodezynfekcji przez sterylizację po pakowanie.

Etapy sterylizacji

Mycie

Proces czyszczenia narzędzi chirurgicznych jest pierwszym krokiem w procesie sterylizacji i ma na celu usunięcie zabrudzeń z narzędzi. Usunięcie takich zanieczyszczeń przed sterylizacją jest obowiązkowe, ponieważ pozostałości zabrudzeń mogą sprawić, że proces sterylizacji będzie nieskuteczny. Po inaktywacji wirusów i bakterii na drodze dekontaminacji, narzędzia należy umyć ręcznie lub mechanicznie.

Termodezynfektory

Zbiorniki ultradźwiękowe

Pakowanie

Pakowanie narzędzi chirurgicznych ma na celu zachowanie sterylności do czasu ich późniejszego użycia. Etap ten polega na umieszczeniu odkażonego, umytego, oczyszczonego, zdezynfekowanego, wypłukanego, osuszonego, sprawdzonego i zakonserwowanego narzędzia w specjalnej jednorazowej torebce, która jest następnie zgrzewana w celu długotrwałego utrzymania sterylności narzędzia (zgodnie z normą UNI EN ISO 11607-1 i UNI EN 868-5).

Zgrzewarki termiczne

Rękawy do sterylizacji w rolkach

Sterylizacja

Proces sterylizacji ma na celu wyeliminowanie z używanych narzędzi wszystkich żywych form drobnoustrojów (patogennych i niepatogennych, w tym zarodników i grzybów). Sterylizacja narzędzi chirurgicznych w gabinetach lekarskich i stomatologicznych odbywa się przy użyciu autoklawów parowych, które muszą być zgodne z normą EN 13060.

Autoklawy

Uzdatnianie wody

Testy

Systemy kontroli i ewidencji

Top